Холод і брак сонця взимку змушують наш організм працювати в особливому режимі. Він змушений витрачати багато енергії для збереження тепла. До того ж, напружено працює імунна система, щоб захистити нас від атак вірусів і бактерій. Щоб успішно справлятися з цими завданнями, організму потрібне повноцінне паливо – харчування. Без цього нас буде переслідувати постійна сонливість, занепад сил, зниження імунітету і, як наслідок, часті застуди. Яким має бути зимовий раціон, щоб зберегти хороше самопочуття і настрій?
Осінні фрукти і овочі
Обов’язково включіть в своє меню картоплю, буряк, моркву, білокачанну капусту, ріпчасту цибулю. Більш корисні страви з тушкованих або відварених овочів. Зокрема, картоплю і моркву краще варити в мундирах.
До осінніх фруктів відносяться яблука, груші, виноград. Можна їсти їх у сирому вигляді, а ще краще готувати десерти, компоти.
Овочі та фрукти багаті вітамінами, мінералами і антиоксидантами, необхідними для нормального функціонування організму. Клітковина в їх складі нормалізує травлення і є засобом профілактики деяких захворювань.
З моркви і яблука можна приготувати фреш. Це хороший енергетичний напій. Щоб вітаміни і каротиноїди краще засвоїлися, додайте в напій кілька крапель олії.
Злакові
Каші і цільнозерновий хліб є повільними (складними) вуглеводами. Вони швидко насичують організм, надовго зберігають відчуття ситості і допомагають підтримувати необхідний рівень енергії. Після тарілки каші, з’їденої на сніданок, у вас не виникне бажання перекусити чимось вже через 1-2 години. Таким чином, ви «не з’їсте» зайвих калорій.
Дієтологи рекомендують їсти багаті вуглеводами продукти в першій половині дня – в цей час вони краще засвоюються.
М’ясо і риба
М’ясо має бути нежирним, а рибу краще вибирати свіжу, жирну.
Жирні сорти риби наситять організм омега-3 жирними кислотами, які особливо важливі взимку. А нежирне м’ясо (курятина, телятина) є головним джерелом головного будівельного матеріалу для клітин організму – білка. Найбільш корисні м’ясні та рибні страви у відварному вигляді, або приготовані на пару.
Молочні та кисломолочні продукти
Ці обов’язкові продукти зимового раціону є джерелами вітаміну D і кальцію. Вони необхідні для здоров’я кісток і хорошої роботи імунітету.
Також в молочних і кисломолочних продуктах міститься безліч інших вітамінів, мікро- і макроелементів. Молоко, сир, творог, кефір, йогурти – джерело білка. Достатню кількість білків необхідно для нормального засвоєння кальцію, повноцінного процесу утворення нових клітин кісток і шкіри, роботи м’язів, хорошого стану шкіри, волосся і нігтів. Також від забезпечення організму білками залежить робота імунітету, нервової системи і кровотворення.
Рослинна олія
Це джерело корисних жирів, які організм використовує для отримання енергії. У холодний період року шкіра стає сухою, а волосся – тьмяними і ламкими. Поліпшити стан шкіри і волосся допоможе вітамін Е, який ще називають вітаміном краси. Його головним джерелом є рослинна олія: оливкова, соняшникова. Крім того, рослинні масла багаті вітамінами.
Теплі вітамінізовані напої
Теплі напої не тільки допомагають зігрітися, але й сприяють засвоєнню корисних речовин. Тому готуйте компоти, вітамінні чаї, відвари корисних трав, додайте в чай ягоди, мед або спеції (наприклад, імбир, корицю).
Яких продуктів уникати
Деякі продукти не дають, а навпаки, віднімають енергію у людини, викликають втому. Взимку це особливо неприпустимо. Мова йде про їжу, яка важко перетравлюється або містить токсини. Тому спробуйте виключити або хоча б значно обмежити вживання солодощів, ковбас, копчених сирів, фаст-фуду, продуктів з хімічними добавками, газованих напоїв, алкоголю.