Це міжнародний рух, що протистоїть системі фастфуд. Але це немає нічого спільного з “повільною іжею”, попри буквальний переклад — повільно їсти.
Як це почалося?
Рух виник в Італії, коли в Римі в 1986 році повинен був відчинитися МакДональдс. Засновник руху Карло Петріні зі своїми друзями просто вийшли на вулицю, де будувався МакДональдс: вони готували свої традиційні італійські пасти та соуси і безкоштовно пригощали всіх, хто прийшов на площу.
Вони казали, що італійська традиційна їжа — це чудові, з любов’ю приготовані, локальні і дуже смачні продукти, а не якісь заморожені котлети.
Антиспоживацький рух.
В основі Слоуфуда лежить створення закладів ресторанного господарства, не схожих на фастфуд – забезпечують більш здорове харчування, а також зберігають традиції національної та регіональної кухні, що підтримують культуру традиційного застілля.
Символом концепції слоуфуд (англ. slow food – повільна їжа) є «повільний делікатес». Зображення равлик ви знайдете у всіх слоуфуд-ресторанах. Ідея слоуфуд нагадує нам давно забуту істину – їжу потрібно вдивати з насолодою, не поспішаючи.
Місія руху.
Slow Food знаходить унікальні, зникаючі продукти, сприяє їх відродженню і просуванню на світовий ринок. Наприклад, в Італії, завдяки руху, вдалося повернути понад 130 продуктів. Серед них сочевиця з Абруццо, чорна селера Треві, лілова спаржа з Альбенга, дикий сієнський кабан, якого тепер вирощують на фермах Тоскани.
Натуральні продукти, приготовані максимально простими способами, відсутність штучних смакових, стабілізаційних додатків, традиційні рецепти, апетитна презентація,- ці прості речі швидко завоювали популярність серед людей, які втомилися від метушні сучасного світу із його стандартними продуктами харчування на полицях стандартних супермаркетів [1].
Слоуфуд – це не та їжа, яку дуже повільно готують. Філософія «повільної їжі» полягає у тому, що їсти потрібно не поспішаючи, лише хороші продукти і отримуючи від процесу неабияке задоволення. В Україні поки дуже мало слоуфуд-ресторанів, але ви можете долучитися до цього руху на власній кухні.
Основні правила.
Гасло слоуфуда: «Смачно, чисто, чесно». «Смачно» означає те, що продукти і страви, приготовані з них, повинні бути приємними на смак. «Чисто» – що при виробництві та споживанні продуктів слід шанобливо ставитися до екосистемі. І «чесно» – що організація ресторанного господарства слоуфуд повинна забезпечувати прийнятну ціну для своїх покупців і гідну оплату праці своїм працівникам
№1. Їжа повинна бути натуральною, смачною і приносити насолоду
№2. Продукти харчування повинні бути екологічними
№3. Споживати краще продукти із мінімальною обробкою
№4. Варто знати міру
№5. Їжа повинна приносити тільки позитивні емоці
Отже, очевидно, що слоуфуд – це ціла філософія і система.
Рухом Slow Food, за підтримки Університету гастрономічних наук Поленцо (Італія), було започатковано також видання регіональних Атласів Ковчегу смаку, задля привернення уваги до проблеми знищення багатовікових культурно-виробничих традицій, у зв’язку з поширенням селективних серійно-виробничих культур, тварин тощо. Вже були створені атласи Перу, Бразилії, Кенії, Мексики, Танзанії й Албанії.
Завдяки українським вченим та спільноті Слоу фуд України, наступний Атлас Ковчегу Смаку буде створено в України. До нього увійдуть перші 75 найменувань, таких як: зникаючі види бджіл, тварин, рослин та продукти їх переробки.