Існує багато способів приготування каш. Їх можна запарювати або варити. Готувати на воді або на молоці. Додавати сир, мед, ягоди або горішків. Згідно з дослідженнями, особливою популярністю користуються молочні каші, які на сніданок обирають приблизно 45% українців.
ВІВСЯНА КАША
Вівсянка, напевно, найпопулярніша “ранкова” каша. І не дарма, адже вона містить розчинну клітковину, яка знижує кількість холестерину та сприяє зростанню корисних бактерій у шлунку. Також до складу вівсянки входять біотин, токоферол, вітамін К, які зберігають гладкість і здоровий колір шкіри, покращують стан волосся і нігтів. А також вітаміни A, B6, B12, С, E, PP і макроелементи магній, цинк, фосфор, хром, кальцій, калій, нікель, селен. Вівсянку радять вживати людям з хворобами ШКТ, адже вона огортає стінки шлунка, захищаючи їх від руйнування шлунковим соком.
ГРЕЧАНА КАША
Гречка також містить безліч корисних речовин: цинк, залізо, вітамін B6, фосфор, фолієву та пантенолову кислоти. Крім того, в ній містяться вітаміни групи B, білки, магній, калій, кобальт. Гречана каша — це найкраще джерело рослинного білка на сніданок, тож вона ідеально підійде вегетаріанцям.
Регулює тиск та покращує роботу шлунково-кишкового тракту.
Гречану кашу радять вживати на сніданок тим, хто хоче скинути вагу. Проте лише у запареному вигляді без солі та спецій.
РИСОВА КАША
Рис насичений фосфором, цинком, магнієм, кальцієм і калієм, які вважаються найкращим вітамінним комплексом для людини.
Окрім того, він містить елементи, які допомагають організму очищатися від токсинів та шлаків.
Рисова каша має у складі вітаміни, які покращують розумову діяльність — тіамін, піридоксин, рибофлавін і ніацин. Вона нормалізує сон та зміцнює нервову систему.
Цей перелік можна доповнити й іншими кашами. Головне: не забувати про важливість сніданків. За період сну в організм людини не потрапляють вода і їжа (відбувається вимушене голодування). І саме сніданок дозволяє наповнити організм поживними речовинами та відновити запас енергії й бадьорості на весь подальший день.