Нераціональне використання продуктів є дуже нагальною проблемою. До 50% відходів в сміттєвому баці — це органіка. На звалищах, спресована й без доступу кисню, вона виділяє звалищний газ, який при високих температурах (наприклад, влітку) часто вибухає. Також через органіку на сміттєзвалищах утворюється “помийний сік”. Це токсична суміш води й напіврозкладених органічних і мінеральних елементів. Усе це разом з отруйними нафтопродуктами та відпрацьованими маслами всмоктується ґрунтом і потрапляє у ґрунтові води як наслідок безвідповідальної утилізації та надмірної кількості органічних продуктів на звалищах.
Простіше кажучи, ми купуємо й викидаємо забагато їжі. Це реальна проблема, але якщо кожен буде дотримуватись мінімальних правил свідомого споживання, то екологічна ситуація відчутно покращиться. Зрозуміло, що не радикально, але все починається з маленького. Плюс економія грошей на харчах як приємний бонус. Отже, варто запам’ятати й зробити своєю рутиною декілька лайфхаків.
Списки – завжди!
Це може звучати банально і багато хто скаже, що вже давно не виходить з дому без списку продуктів, але! Можна знати, що так правильно, але лінуватись їх складати. Завжди перед походом до магазину, в нотатках на телефоні чи на листочку – треба мати список. Перш за все, це зекономить час в супермаркеті. Гуляти посеред нескінченних рядів не кожному до вподоби. До речі, на поличках не даремно продукти розставляють саме так, як ви їх бачите. На рівні очей завжди розташовують продукти недорогі та акційні. Саме їх покупці набиратимусь найбільше, навіть якщо прийшли зовсім не за тим (а особливо коли прийшли “погуляти” або без чіткого плану покупок) Коли обираєш продукти суворо за пунктами, точно не витратиш зайвих грошей і не поглядатимеш на будь-які товари з цінником “знижка”.
Re:організація раціону
Ще одна звичка, про яку всі знають, але чомусь часто недооцінюють її важливість. Проаналізуйте свої покупки. Це насправді дуже просто, але цінно на початку шляху до свідомого споживання. Що більше смакує, а що завжди залишається в холодильнику до останнього, які продукти найчастіше викидуєте. З відмітання зайвого найлегше почати створення нового раціону. Занадто кардинальні зміни в ньому ніколи не ввійдуть у звичку і все закінчиться винуватим викиданням зів’ялих овочів.
Наприклад, всі знають, що зелень їсти треба, але нею складно насититись. А ще вона доволі бюджетна. Тому можна допуститись помилки й купити одразу декілька пучків салату. Це добре, однак якщо ви не надто часто їли салати до цього, швидше за все після декількох здорових обідів вам набридне. Продукт залишиться без уваги, поки не зіпсується. Тож подумайте спочатку, чи дійсно вам смакує. Не катуйте себе отим “треба”. Окрім салату “айсберг” чи шпинату існує дуже широкий асортимент іншої зелені. Прислухайтесь до своїх вподобань і купіть, для початку, один маленький пучок руколи чи кінзи.
Нове життя
Якщо таки у вашому холодильнику є залишки страв, які ніхто не хоче доїсти, або декілька останніх помідорів вже виділяють п’янкий у поганому значенні аромат – не спішіть все утилізовувати. Це перша причина, чому у світі щороку зростає кількість харчового сміття. Відомий британський кулінар Джеймі Олівер навіть відкрив у Лондоні соціальне кафе. В ньому готують із продуктів, строк придатності яких от-от вийде або вже вийшов. Він закуповує їх у супермаркетах або забирає безоплатно і вписує у меню щоразу нові страви.
Що ж можна зробити із залишків: якщо є зайві макарони, що залишились із вчорашньої вечері, можна зробити макаронну запіканку. Додайте трохи свіжих відварених, або ж тільки старих, якщо їх достатньо. Дайте розгулятись уяві – додавайте овочі, шинку, гриби чи, до прикладу, стушкуйте старі помідори, баклажани тощо. Головний штрих – це натертий зверху сир. В запіканці не буде відчутно, скільки часу вашій пасті. Якщо зацвів хліб, залишилось останніх дві скибки чи просто не розрахували й купили забагато – на допомогу прийдуть крутони. Головне додати трошки оливкової (або не будьмо снобами – будь-якої) олії й не скупіться на спеції. Із сумнівних лимонів можна зробити безе. Тут потрібно тільки яйця та цукор. Просто пам’ятайте, ці продукти ще придатні до споживання і ситуацію завжди врятує духова шафа, багато спецій або соєвий соус.
Існує ще багато порад, дотримуючись яких ви трішки рятуєте планету. Ще можна готувати порційно й щодня (якщо не вигадувати вишукані страви – це цілком реально), планувати прийоми їжі на тиждень, тримати продукти в паперових пакетах або взагалі без них у холодильнику або компостувати органічне сміття. Почати можна із тих, що перераховані вище. Вони прості й не вимагають багато енергії та терпіння. Адже споживати свідомо – не складно, складно почати.