Чи часто ви помічаєте, скільки продуктів потрапляє у смітник? Залишки вечері, фрукти, до якого ніхто так і не доторкнувся, або сендвіч, про який ви просто забули. Не варто забувати і про різноманітні обрізки: риби, моркви, залишках учорашнього багета або лушпиння картоплі. Скільки відсотків купленого ми насправді споживаємо?
Ідеологія no waste руху проста — всі продукти можуть бути спожиті на 100%. Для України такий рух теж не в новинку. Адже ми добре пам’ятаємо бабусине “тарілка любить чистоту” і “не викидай, піде на компот”.
Нижче поділимось із вами декількома лайфхаки на тему стовідсоткового споживання продуктів.
Риба та морепродукти
Після обробки риби завжди залишаються голови, хвости та кістки. Як же їх раціонально використовувати?
У дуже простий спосіб, який користується популярністю навіть на професійних кухнях світу — приготування наваристого бульйону на риб’ячих кістках і головах. Наприклад, класична страва французької кухні — буйабес. Історично він готувався французькими рибалками з улову, який не вдавалося продати на ранковому базарі та обрізків риби. Для цього з кісток і голів варили насичений бульйон та готували ароматну овочеву засмажку з прянощами та білим вином.
Подібний спосіб приготування має ще один рецепт всесвітньо відомої ресторанної страви — соус біск. Він відрізняється яскравим ароматом морепродуктів і ніжною кремовою текстурою, а готують його на основі панцирів. Таким чином, використовуючи кожного молюска на кухні на все сто.
Хліб і здобна випічка
У своїй книзі «Bread Is Gold» італійський ресторатор і шеф-кухар — Массімо Боттура пропонує більше ніколи не викидати черствий хліб і вчорашні багети. Адже з хлібних крихт можна приготувати близько десятка десертів і основних страв. Наприклад, для приготування солодкого крему для відкритих пирогів і тістечок Массімо пропонує карамелізувати в рівних пропорціях хлібні крихти та цукор, а після — додати жирних вершків і молока. Загустити і влити трохи ванільного екстракту або коньяку, і ароматний крем для ваших десертів — готовий!
Молоко та кефір
Знову згадаємо про улюблену бабусю та її фірмові оладки. Для їх приготування краще всього підійде “вчорашнє” молоко або кефір. Саме цей продукт, який ми ось-ось готові списати з полиці холодильника, додає ту саму кислинку до нашої улюбленої страви. Досить тільки замісити тісто: молоко, що залишилося, яйця, цукор і трохи борошна. Можна випікати на розігрітому вершковому маслі та подавати з карамеллю, джемом або холодною сметаною!
Це спрацює і для випічки в духовці, адже трохи кислинки зробить ваш овочевий кіш та ароматні пиріжки з зеленню і грибами тільки краще! Для цього можна використовувати забутий на дверцятах холодильника кефір, учорашнє молоко або кілька ложок сметани. А високі температури приготування, а також фабричні консерванти, які використовуються при виробництві сучасної молочної та кисломолочної продукції, вбережуть вас від бактерій на шляху до усвідомленого споживання.
Овочі
Коли ми готуємо овочі до вечері, у нас завжди залишається певна кількість обрізків та овочевого лушпиння. Тому ми знову пропонуємо вдатися до способу шеф-кухарів. Наприклад, обсмажити на вершковому маслі обрізки моркви та картоплі, а потім перебити овочі на ніжне пюре з молоком та сиром. Або використовувати залишки в якості начинки для пирога. Наприклад, додавши гриби, солодкий перець і зелень, що підв’яли.
Не варто забувати і про соуси та бульйони. Навіть лушпиння від цибулі та моркви, яка зазвичай без зайвих роздумів летить до смітника, може стати в нагоді для того, щоб додати кольору та аромату вашому супу або овочевій підливі. Після приготування їх варто вийняти.
Фрукти та ягоди
Класичний спосіб розумного повторного використання ягід і фруктів — це приготування джемів і компотів. Для цього продукти досить промити в холодній воді та приготувати традиційні літні солодощі: малиновий джем, сливове повидло або ожинове варення.
Для компоту ж згодиться практично будь-яка частина фрукта. Навіть яблучні та грушеві серцевинки, а також м’ята, полуниця або черешня, що вже потемніла. Додайте трохи цукру і свіжої м’яти перед подачею.