Поділитися
Додати до вибраногоДодано до  Вибране !

Чому всі люблять бебі-овочі та як їх вирощують

Сьогодні бебі-овочі заполонили стелажі супермаркетів. Їхній успіх пояснити нескладно - на вигляд супер естетичні та милі, на смак - ніжні та насичені не менше, ніж дорослі родичі.

бебі-овочі

Бебі-овочі – зменшена версія добре відомих нам моркви, кукурудзи чи редису. Технологія вироблення буває різною: інколи насіння розсіюють дуже близько один до одного і збирають раніше ніж треба, в іншому разі овочі проходять повноцінну селекцію. Ідея створити такий вид прийшла з Японії, де проаналізувавши поведінку покупців, супермаркети помітили, як одинокі люди обирають частину від цілого овочу. Спочатку вивели редис та корнішони, знахідка виявилась вдалою та добре продавалась. Вивели такий тип овочів ще в дев’яностих, але до нас вони дійшли відносно нещодавно.

Спочатку вивели редис та корнішони, знахідка виявилась вдалою та добре продавалась.

Сьогодні на полицях магазинів чи на фермерських ринках можна знайти бебі-корнішони, картоплю, цвітну капусту, гарбуз, цибулинки, патисони, цукіні, томати чері та навіть бебі-ананас. Кожен овоч виглядає як зменшена в декілька разів версія звичайного, може відрізнятись кольором (як от шкірка бебі-ананасів є жовтою) і має більш насичений смак та аромат, в той самий час трохи віддає солодким. До деяких мініпродуктів ще треба звикнути, наприклад, до бебі-кукурудзи має специфічний, не схожий на дорослу смак.

Такі овочі чудово вписуються у будь-які страви. Через цікавий та привабливий вигляд, їх часто вживають необробленими. Маленькі овочі чудово продаються фермерами до ресторанів для декору. Наприклад, бебі-гарбуз може виростати різних форм і кольорів залежно від сорту. Для домашнього зрощування підійде і метод щільного засіву, тобто садити ростки дуже близько, аби вони мали менше місця для росту й рано збирати врожай. А от з комерційними цілями треба купувати селекційні види – тобто спеціально модифіковаті насінини, які не можуть вирости більшими, аніж бебі-розмір.

Наприклад, бебі-гарбуз може виростати різних форм і кольорів залежно від сорту.

Для продажу чи власного споживання, такі мініатюрні коренеплоди є не лише смачними, але й вигідними. Завдяки розміру плоду та тонкому листю, рослина може випускати більше пасинок і, відповідно, давати вдвічі більше врожаю. Тобто за час виростання дорослово овочу, можна зібрати декілька врожаїв маленьких. Тож для бізнесу це доволі економічно вигідний продукт.

Поділитися
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Подібні статті