А ви знали, що каперси – це бутони квітів каперсника, які не розпустилися. Їх збирають наприкінці весни, але якщо дочекатися літа, то каперси розпустяться красивими квітами з різними серединками – від білої до бузкової.
ЯКІ ВОНИ НА СМАК І ЗА РОЗМІРОМ?
Каперси можна купити в маринованому, копченому або солоному вигляді в банці, а свіжими в їжу їх не використовують. Їх колір темно зелений, а смак кисло-гіркий. Найдорожчими вважають дрібні каперси – саме вони мають ніжний смак із легким квітковим післясмаком. Їх збирають вручну, потім в’ялять у тіні, щоб вони сильно засохли, а потім додають сіль і оливкову олію. Через 3 місяці виходить смак солоних каперсів. Правда, такий варіант складно знайти, тому найчастіше в наших супермаркетах є мариновані каперси – вони довше зберігаються, тому їх і простіше продавати.
Чим більші каперси, тим вони мають більш пряний і гіркуватий смак.
Ви можете в домашніх умовах трохи поліпшити смак каперсів: беріть мариновані, добре промивайте їх, а потім заливайте підігрітою оливковою олією, додаючи базилік, розмарин і чебрець. Зачекайте, доки каперси з оливковою олією й травами охолонуть, і ставте в холодильник на кілька днів. До слова, можна просто додати кілька дрібок суміші італійських або прованських трав або ж використовувати сушений базилік, чебрець і розмарин.
У ЯКІ СТРАВИ ДОДАВАТИ ?
Каперси – це як лимон – можна використовувати практично в будь-яку страву, але головна умова – знати міру.
Так, наприклад, їх можна додавати в салати, у страви з рибою й морепродуктами, в пасту й макарони, посипати зверху піцу, а також робити на їх основі соуси. Найпопулярніший – тартар.
В Італії з каперсів і чорних оливок роблять намазку на хліб, перетираючи з анчоусами і додаючи оливкову олію. Ця пряність додає родзинку страві. Спробуйте і ви в цьому переконатися: зробіть бутерброд із слабосоленою сьомгою, а зверху викладіть пару каперсів. Смак звичного бутерброда буде зовсім іншим.
КОРИСТЬ:
- Каперси багаті вмістом заліза, кальцію, міді та натрію. Вони також мають антиоксидантну властивість і захищають організм від вільних радикалів, які можуть стати причиною раку й шкірних захворювань.
- У каперсах міститься вітамін А, який покращує зір, допомагає краще бачити в темряві, а також захищає імунну систему. Вітамін К у складі грає важливу роль у здоров’ї кісток і знижує ризик згортання крові, а ніацин захищає від серцево-судинних захворювань.
- Каперси корисні будуть тим, хто в процесі схуднення, бо завдяки своєму пряному смаку створюють відчуття, що людина вже наїлася. Проведіть самі експеримент: зробіть грецький салат із каперсами і без них, а потім оцініть ефект.
- Каперси – це хороше джерело клітковини. В одній столовій ложці приблизно 0,3 г клітковини, а це 3% від мінімального добового споживання.
ЯК ПРАВИЛЬНО ВИБРАТИ КАПЕРСИ?
Як правило, витрата каперсів невелика, тому їх найчастіше продають у баночках по 50 г. Важливо звернути увагу на саму баночку – вона повинна бути прозорою, щоб ви могли оцінити розсіл і зовнішній вигляд каперсів. Перший не повинен бути мутним, а каперси повинні бути один в один. Якщо багато битих або м’ятих – такий варіант краще не брати. Баночка або упаковка повинні бути герметично закриті, а також варто звернути увагу на термін придатності та прочитати склад. Часто каперси продають не тільки в маринованому вигляді, але і підкопченими.