Чітке планування покупок – це один з ефективних способів скоротити кількість харчових відходів. До того ж з таким списком у вас вийде зменшити не тільки витрати на продукти, а й кількість поїздок (або походів) у магазин.
Ось кілька правил, які вам допоможуть:
Перевірте продукти у себе вдома
Перевірте кухню: полиці і шафи, загляньте у морозильну камеру? Якщо залишилось щось їстівне, то побудуйте меню на тиждень навколо цих продуктів. Так ви уникнете потрапляння їх на звалище в майбутньому, а також значно скоротите бюджет на тиждень, оскільки багато вже було куплено до того.
Якщо ви не хочете їсти якийсь продукт зараз і він спокійно пролежить ще тиждень, краще позначте на тарі, коли ви його купили (приблизно) і коли перевіряли, що він свіжий. Так ви уникнете сумнівів щодо того, коли і що ще можна вживати.
Складіть план на тиждень
Проаналізуйте свої харчові звички і постарайтеся відповісти на такі запитання:
Що ви регулярно їсте і з чого складається ваш раціон харчування? Який розмір порцій вам необхідний з розрахунку на людину?
Як часто ви їсте вдома і/або носите їжу з собою?
Чи готуєте ви щось нове щодня або можете розтягнути одну каструлю з супом на кілька днів?
Як часто у вас трапляються спонтанні зустрічі з друзями або збивається графік? Який приблизно бюджет ви можете виділити на продукти?
При плануванні меню і покупок враховуйте відразу, які інгредієнти продаються в місці ваших регулярних закупівель. Неефективно буде планувати меню з однією стравою, на яку піде 100 мілілітрів молока, а решта 0,9 літра залишиться нерозподіленою.
Інший спосіб упорядкувати і спростити складання меню на тиждень – закласти певну ротацію на кожен тиждень на основі типу страви (суп, піца, паста, крупи і так далі) або на основі протеїну (риба, м’ясо, бобові та інше). При цьому постарайтеся поставити на початок тижня всі продукти, що швидко псуються, а решту – ближче до кінця.
Зберігайте продукти правильно
Щоб продукти могли пролежати вдома якомога довше, можна вдатися до деяких трюків. Темно-зелену зелень, наприклад, краще загорнути в сухий рушник і покласти в нижній ящик холодильника. Картоплю краще зберігати в прохолодному і темному місці, поклавши поруч яблуко, щоб запобігти утворенню пагонів. На Wiki-How зберіганню продуктів навіть присвячений окремий розділ.
Робіть заготовки
Якщо ви склали меню на тиждень на основі круп, бобових і/або інших продуктів, постарайтеся у вихідний присвятити кілька годин тому, щоб заздалегідь їх підготувати. Наприклад, відварену квасолю і горох можна порційно заморозити, а потім розігрівати, коли це буде потрібно. Таким чином ви значно зменшити час на підготовку.
Віддайте непотрібні продукти нужденним
Якщо ви помітили, що якісь продукти у вас стоять довго і ви споживаєте їх повільно або купували лише на раз заради якогось хитромудрого рецепта, чесно зізнайтеся собі, що цей продукт вам не потрібен, і позбудьтеся його, наприклад, віддайте нужденним.
Розслабтеся і будьте чесними з собою
При підготовці меню і тестуванні закупівель дуже важливо не брехати собі і відповідати на питання максимально чесно, а не так, як нам хотілося б. Звичайно, для когось було б добре відмовитися від дорогих інгредієнтів, а іншим – почати носити їжу з собою в офіс і перестати витрачатися на бізнес-ланчі, але наші звички формувалися роками і, швидше за все, за тиждень ми їх не виправимо.
Тому краще почати з малого – зі зменшення харчових відходів, а потім прийти до коригування меню на тиждень. Що можна прибрати? Що замінити? Де скоротити, а що краще додати? Регулярне підбивання підсумків за минулий тиждень допоможе швидше налагодити цей процес, а якщо спочатку нічого не вийшло – не здавайтеся і пробуйте знову.